شرایط تبدیل شرکت به دانش بنیان

گفتیم که شرکت دانش بنیان شرکتی است که بر اساس علم و دانش و بر مبنای نواوری های علمی و تحقیقاتی بنا شود و هدف از پایه گذاری این شرکت ها کمک به توسعه و بهبود بخش های صنعتی ، تولیدی، کشاورزی، خدماتی و در کل اقتصاد کشور بر مبنای علوم و تحقیقات جدید باشد. درنظر داشته باشید درثبت شرکتهای دانش بنیان شرکتهای دولتی- موسسات و نهادهای عمومی وغیردولتی و نیز شرکتها و موسساتی که بیش از 50 % مالکیت آنها برای بخش دولتی می باشد نمی توانند در شرکتهای دانش بنیان قرارداد و از مزایا وحمایت های قانون دانش بنیان استفاده کنند . تولید کالاهای دانش بنیان، یکی از معیارهایی است که در فرایند ارزیابی و شناسایی شرکت‌های دانش بنیان مورد توجه قرار می گیرد و لذا برای این منظور فهرستی از مصادیق کالاها و خدمات دانش‌بنیان تهیه و مبنای عمل قرار گرفته است.

درواقع طبق این ماده، فعالیت شرکت دانش‌ بنیان شما این نتایج را در پی دارد. هم‌چنین با استفاده از روش‌های صحیح علمی می‌توانید به توسعه اقتصادی هم کمک کنید. البته در ایران واحدهایی دولتی به صورت ثبت برند دائمی در این خصوص از ابتدای ثبت و همچنین در حین فعالیت اقدام به راستی آزمایی می نمایند. دلیل این راستی آزمایی تسهیلات و معافیت های مالیاتی است که برای اینگونه شرکت ها در نظر گرفته می شود.

شاخص‌های اختصاصی به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند؛ شرکت‌های متقاضی باید کلیه‌ شرایط یکی از این دسته‌بندی‌ها را داشته باشند. پیشنهاد می ‌کنیم که جهت تکمیل فرم ثبت شرکت مبتنی بر دانش به بخش‌های راهنما، قوانین و سوالات متداول سایت در اینجا مراجعه کنید تا با آگاهی کامل تر شرکت خود را ثبت نمایید. هر محصول و یا خدماتی که ما در زندگی خود از آن ها بهره می ‌بریم؛ نتیجه یک سری نوآوری های کوچک و بزرگ می باشد. در واقع مانند یک زنجیره نوآوری ‌ها و دانش ‌ها به هم وصل شده اند و در نهایت برای ایجاد یک خروجی نوین شده است. از آنجایی که این نوآوری ها تلاش پژوهش های فکری و دانش می باشد؛ از این رو شرکت ‌های مبتنی بر دانش، قادر هستند که مالک اختراعات و دارایی ‌های فکری خود شوند و آن ها را به ثبت برسانند. ابتدا باید همانند سایر شرکت ها اقدام به ثبت شرکت خود نمایید تا وارد مراحل بعدی شوید.

شرکتی است که همانند شرکت تضامنی اداره و تشکیل می شود با این تفاوت که مسئولیت شرکا نسبت به دیون مازاد بر دارایی شرکت، به میزان سرمایه ای که در شرکت گذارده اند یا باید بگذارند، محاسبه می شود. ارتباط مدیران شرکت نسبی با شرکای شرکت همچون ارتباط وکیل و موکل می باشد. در نظر داشته باشید به شرکتهای تأیید شده مجوز و یا گواهی خاصی اعطا نمی شود. یک شرکت مبتنی بر دانش باید توانایی انتقال فناوری را از طریق خرید تجهیزات یا لیسانس داشته باشد. تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به موسسه حقوقی آگاه ثبت می باشد و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

  • در نتیجه شرکت هایی که شرایط فوق را داشته باشند می توانند با مراجعه به سایت شرکت های دانش بنیان برای ارزیابی شرکت ثبت نام نمایند.
  • رییس و معاون دانشگاه یا مرکز پژوهشی تنها در زمان مسئولیت خود می توانند سهامداران شرکت باشند.
  • لازم به ذکر است به استناد ماده three قانون مقررات صادرات و واردات کشور مصوب سال 1372 مبادرت به امر صادرات و واردات کالا به صورت تجاری (برای واردات و سپس فروش آن کالا) مستلزم داشتن کارت بازرگانی است.
  • طبق آئین نامه تشخیص شرکت ها و موسسات دانش بنیان مصوب کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا یکی از شرط های لازم برای شرکت های تولید کننده و دانش بنیان، تولید کالا های دانش بنیان می باشد.
  • سطر بعدی در این ستون، مفاد مربوط به قانون ششم توسعه را بیان می‌کند که یک قانون سازمانی و مبتنی بر عوامل سیاستی است.

شایان توجه است در همه حال بدهی ها به قوت خود باقی است و مشمول هیچ گونه بخشودگی نخواهد شد. به عنوان نمونه ضرایب بخش عمرانی 6/6 درصد (برای بخش مکانیکی) و 6/15 درصد (برای بخش غیرمکانیکی) است. روش دیگر ارائه گزارشات فنی در این خصوص است به شرطی که موارد و مبالغ هر آزمایش به تفکیک مشخص باشد. تنها در صورت پژوهشی بودن و اعمال ضریب، بیمه آنها به جای 16/7 درصد ، 7/8 درصد خواهد بود. در این موارد، مکان مجاز بر اساس محصولی که بالاترین رده را داشته باشد، تعیین خواهد شد. حریم شهر عبارت است از قسمتی از اراضی بلافصل پیرامون محدوده شهر که نظارت و کنترل شهرداری در آن ضرورت دارد و از مرز تقسیمات کشوری شهرستان و بخش مربوط تجاوز ننماید.

تیمِ دانوتک در سال 1399 و با هدف و رسالتِ اطلاع رسانی تمامی اخبارهای روز و داغِ تکنولوژی و فناوری به شما عزیزان به وجود آمد. هدفِ دانوتک تبدیل شدن به بهترین مرجع خبری دانش و فناوری است و اطمینان داریم که به زودی به کامل‌ترین و بهترین مرجع برای اخبار فناوری و تکنولوژی تبدیل خواهیم شد. اشخاص که کارت بازرگانی دارند در واقع تاجر هستند و تاجران دارای کارت بازرگانی از یک سری منافعی برخوردار می باشند که دیگر افراد آن ها را ندارند . در شرکت های سهامی عام در تهران به منظور انجام هر گونه تغییراتی صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده ضروری است. نتایج بررسی کارگزاران، توسط دبیر خانه برای تصمیم گیری نهایی به کارگروه ارجاع داده می شود.

مجوز شرکت دانش بنیان از اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی

سپس درخواست ما مورد ارزیابی کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکت ها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا قرار گرفته و در صورت داشتن صلاحیت مربوطه ، به صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی می شوند ؛ سپس باید طرح مورد بررسی شرکت به صندوق ارائه داده شود که پس از آن می توانید از تسهیلات مربوطه با توجه با اساسنامه صندوق استفاده کنید. شرکت‌­ها و موسسات باید بصورت عادی در اداره کل ثبت شرکت‌­های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت شوند و در هنگام ثبت، هیچ تفاوتی بین شرکت­‌ها وجود ندارد. شرکت‌های متقاضی پس از تولید کالاها و خدمات دانش‌بنیان یا ارایه نمونه آزمایشگاهی (برای شرکت‌های نوپا)، بر مبنای آیین‌­نامه مصوب کارگروه، ارزیابی شده و برای یک مدت محدود می­‌توانند از تسهیلات و مزایای قانون استفاده کنند و برای تمدید زمان استفاده از مزایای قانون، باید دوباره ارزیابی شوند.

متاسفانه فاصله کشور ایران با سایر کشور های در حال توسعه در این زمینه بسیار زیاد می باشد. که این امر موجب شده تا بسیاری از پژوهشگران دچار موانع ثبت شرکت زیادی شوند و ایده های خود در کشورهای خارجی مطرح کنند. یکی از مهم ‌ترین شاخص های اندازه گیری این شرکت ها، محیط اقتصادی و تجاری می باشد.

شرایط ثبت شرکت دانش بنیان خصوصی

حداقل دارای 3 سال سابقه فعالیت کاری یا علمی در حوزه فعالیت شرکت و یا سابقه مدیریتی داشته باشند. شرکتهای دولتی ، موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی و نیز شرکتها و موسساتی که بیش از 50% از مالکیت آنها متعلق به شرکتهای دولتی و موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی باشند مشمول حمایت های این قانون نیستند . وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظف است فهرست نیازهای فناورانه، تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز دستگاه های اجرایی خود را به شرکتها و مؤسسات دانش بنیان نیز اعلام نماید . شرکتها و مؤسسات دانش بنیان در اولویت استقرار در پارک های علم و فناوری، مراکز رشد، مناطق ویژه علم و فناوری و مناطق ویژه اقتصادی می باشند.

لذا در هر صورت کارفرما مسئول کلیه پرداخت ها به سازمان تأمین اجتماعی است. افرادی که به دلایل مختلف نمی توانند بیمه اجباری را ادامه دهند یا کارفرما ندارند، برای اینکه سوابق این افراد بدون استفاده باقی نماند می توانند از بیمه اختیاری و مشاغل آزاد استفاده کنند. دفعات استفاده از بیمه اختیاری نیز شامل هیچ گونه محدودیتی نمی باشد، اما فرد متقاضی باید دارای حداقل یک ماه سابقه بیمه بوده و زیر ۵۰ سال سن داشته باشند، همچنین زنان خانه دار بالای ۴۵ سال نمی توانند بیمه تغییرات شرکت اختیاری شوند. بیمه شده بیکار، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، باید حداکثر ظرف مدت ٣٠ روز از تاریخ بیکاری به شعبه تأمین اجتماعی مراجعه کرده و پرونده در سیکل اداری که بین تامین اجتماعی و اداره کار مطرح شده و در نهایت فرد برای دریافت مقرری بیکاری معرفی خواهد شد. ملاک برای محاسبه مبلغ تمام شده قرارداد و در نتیجه امکان ارائه مفاصا حساب روی مبلغ مذکور، مبلغ تمام شده نهایی است. لذا تنها درصورتی که کار تمام شده و مبلغ قطعی شده است امکان ارائه معافیت وجود دارد.

در صورتی که در قرارداد، آزمون ها به تفکیک ذکر نشده باشد یا اصلا قراردادی موجود نباشد، شرکت باید صورت حساب‌های آزمایشات مذکور را که در آن آزمون ها به صورت جزیی ذکر شده باشد، به معاونت علمی و فناوری ارسال کند، امکان استفاده از معافیت حق بیمه قرارداد را دارد. در صورت ارائه صورتحساب های پروژه، امکان ارائه نامه معافیت حق بیمه قرارداد از سوی معاونت علمی فناوری وجود دارد. قابل توجه است که در این صورت نیز باید نامه اتمام کار از کارفرما اخذ شود. هر شخصی که ذیل یک قرارداد پژوهشی تقاضای مفاصا حساب از سازمان تأمین اجتماعی می کند، شعبه مذکور برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نامه ای می نویسد و تقاضای استعلام در مورد آن می کند.

آیا اخذ کد اقتصادی پس از ثبت شرکت اجباری می باشد و پلمپ دفاتر چیست ؟

در واقع نسبت به هر روش نوینی، هر ایده ای، هر اختراعی، هر محصولی اظهار مالکیت و دارایی فکری خود را مدیریت کنند. در واقع شرکت های مبتنی بر دانش به طور همزمان می ‌توانند هم مالک دارایی‌ های فکری خود باشند و هم از آن ها بهره ببرند. لازم به ذکر است که برخی شرکت های دانش بنیان دارای یک سری اطلاعات محرمانه تجاری و فنی ارزشمندی می باشند که می بایست در شکل اسرار تجاری شرکت حفظ شوند. شرکت دانش بنیان یا همان شرکت های متمرکز بر دانش به آن دسته از شرکت هایی تلقی می ‌شود که دارای ارزش هایی می باشد که بر اساس دانش و فناوری اطلاعات بنا شده است. در واقع می ‌توان گفت که این دسته از شرکت ها موتور رشد و توسعه هر کشور در حال توسعه ای محسوب می‌ شوند. این شرکت ها موجب رونق و شکوفایی هستند و قطعا باعث پیشرفت دانش کشور می ‌شوند.

دریافت مجوز شرکت دانش بنیان

شرکت ها و کارفرمایان عضو سازمان تأمین اجتماعی بر اساس تفسیر سازمان تأمین اجتماعی از ماده 38 قانون تأمین اجتماعی، علاوه بر پرداخت حق بیمه کارکنان، موظف به پرداخت حق بیمه قراردادها هستند. این مبلغ شامل کلیه قراردادهای شرکت (کارفرما) بوده و نحوه محاسبه و پرداخت آن بر اساس بخشنامه تنقیح و تلخیص ضوابط بیمه‌ای مقاطعه کاران درآمد سازمان تأمین اجتماعی است. نامه اتمام قرارداد شرکت دانش بنیانی که متقاضی استفاده از تسهیلات معافیت حق بیمه قرارداد شرکت های دانش بنیان است، /اتمام فاز، توسط چه کسی و به چه عنوانی صادر شود؟ همچنین مراحل بررسی و دریافت تسهیلات معمولا چه زمانی به طول می انجامد. به طورکلی از آن جایی که قید زمان برای قرارداد ها ی دانش بنیان در بخشنامه مذکور وجود ندارد، معاونت علمی و فناوری نیز محدودیتی در این زمینه برای شرکت ها ایجاد نکرده است. اما امکان استفاده از معافیت و در نهایت اخذ مفاصا حساب، بسته به نظر شعبات سازمان تامین اجتماعی و هیئت های تشخیص مطالبات این سازمان خواهد بود. طبق تبصره ذیل ماده مصوبه فوق‌الذکر، این رده‌بندی به عنوان مفاد بند ماده ضوابط و معیارهای استقرار واحدها و فعالیت های صنعتی و تولیدی موضوع تصویب نامه شماره 78946/ت39127 هـ مورخ 15/4/۱۳90 تعیین شده است.

در واقع، این نوع شرکت ها بر پایه علم، تحقیقات، نوآوری، و ایجاد کار آفرینی، توسط حداقل ۱ نفر تشکیل می شوند. همچنین، نظارت بر شرکت های دانش بنیان از جمله وظایف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محسوب می شود. در نتیجه شرکت های دانش بینان تولید کننده علم و دانش هستند و پیرامون بهبود و توسعه کشور تلاش می کنند و در نتیجه محصول این شرکت ها یا دستاوردهای علمی و تحقیقاتی است و یا مشاوره و توسعه سایر شرکت ها بر مبنای فرآیند ها و ایدئولوژی های علمی جدید.